ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8873090
*
nr 887 3090
Bengt Edenfalk
(1924-2016), Sverige
Spegel, Skruf, Design: Bengt Edenfalk (f. 1924), diameter: 32
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 april 2014
kl 18:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/4 22:06:32
1
Vinnande bud
14/4 18:49:53
2
700 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Läs mer om Bengt Edenfalk
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt edenfalk skruf spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
*
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Läs mer om Bengt Edenfalk
nr 887 3090
Bengt Edenfalk
(1924-2016), Sverige
Spegel, Skruf, Design: Bengt Edenfalk (f. 1924), diameter: 32
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 april 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/4 22:06:32 | 1 | Vinnande bud |
14/4 18:49:53 | 2 | 700 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, mÃ¥lare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .Läs mer om Bengt Edenfalk
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt edenfalk skruf spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02